Ανασκόπηση 4ης αγωνιστικής με Τράχωνες Αλίμου

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΑΛΙΜΟΥ – ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 5-1
Η περσινή ονειρική χρονιά είχε κλείσει με τα φοβερά παιχνίδια με τους Τράχωνες Αλίμου, όπου η ομάδα μας έχασε στην παράταση την πρόκριση στο final 4 ανόδου. Η φετινή χρονιά, δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο (μια ήττα και μια ισοπαλία), οπότε το παιχνίδι με τους νεανικούς, αλλά ισχυρούς Τράχωνες, θα μπορούσε να αποτελέσει μια ευκαιρία αντεπίθεσης. Η αλήθεια είναι ότι η ώρα και το μέρος του παιχνιδιού δεν ήταν ιδιαίτερα ελκυστικοί παράγοντες (Δευτέρα στις 22.00, κάπου στην ορεινή Ηλιούπολη), αλλά αρκετά άτομα βρέθηκαν στην “εξέδρα” (πίσω απ’ το δίχτυ που χωρίζει δύο γήπεδα 5χ5) με σκοπό να δουν και να επευφημήσουν την ομάδα μας. Κάτι που όμως δεν ήταν τόσο εύκολο όσο περιμέναμε, καθώς τους απαγορεύτηκε η παραμονή σε εκείνο το σημείο από τους υπεύθυνους της εγκατάστασης. Έτσι, αφού βγήκαν έξω απ’ το γήπεδο και πέρασαν από άγρια δάση, απότομα φαράγγια, ορμητικούς χειμάρρους και απότομους λόφους, κατάφεραν έστω και στο ημίχρονο να βρεθούν πίσω από το ένα τέρμα, μολονότι βρίσκονταν έξω από την εγκατάσταση. Ο Αδέσποτος, χωρίς κερκίδα, χωρίς φρεσκάδα και όρεξη, παρουσιάστηκε υποτονικός στο πρώτο ημίχρονο, που έληξε με 2-0 για τους Τράχωνες, σκορ που μάλλον “τιμούσε” την ομάδα μας και οφειλόταν και στην καλή βραδιά που βρέθηκε ο Καραφλός Αϊτός,ο οποίος σταμάτησε πολλές επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων. Η περιοχή των Τραχώνων έμοιαζε απαγορευμένη ζώνη για τα αδέσποτα σκυλιά, που είχαν περιοριστεί σε ρόλο κομπάρσου. Η κουβέντα στο ημίχρονο, η απόφαση για πίεση και βέβαια η συμβολή της κερκίδας, έφεραν άμεσα αποτελέσματα. Μετά από μια-δυο χαμένες ευκαιρίες, ο Λόυκι Λουκ στο 24΄ εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας στη μετάβαση και με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το παρθενικό του γκολ και ξαναβάζοντας την ομάδα μας στο παιχνίδι. Ο Αδέσποτος συνέχισε να υπερτερεί και άγγιξε την ισοφάριση με το Μάγο Κίρκο, αλλά κυρίως με το σουτ του Ατσάλινου Τείχους που σταμάτησε στο δοκάρι. Οι Τράχωνες, βέβαια δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια. Ούσα ομάδα με νιάτα, ποιότητα και σχέδιο έψαχναν την ευκαιρία να χτυπήσουν και να επαναφέρουν τη διαφορά στα 2 γκολ και την βρήκαν στο 29΄ σε μια φάση διαρκείας, ενώ δύο λεπτά αργότερα έφθασαν στο 4-1 εκμεταλλευόμενοι την κακή συνεννόηση της άμυνάς μας. Ο Αδέσποτος πίεσε ξανά, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αστάθμητο Παράγοντα, αγωνίστηκε στα τελευταία 3 λεπτά με πέμπτο παίκτη, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να δεχθεί και 5ο γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Το παιχνίδι τελείωσε, με μια σχετική κατήφεια, καθώς η ομάδα δεν έπαιξε όπως (ελπίζει ότι) μπορεί, αλλά έσπευσε να ευχαριστήσει τον κόσμο που αψήφησε τις κακουχίες και ήρθε να δει άλλο ένα παιχνίδι. Επόμενος αγώνας, την Κυριακή 4 Δεκέμβρη στις 14.30 εναντίον του Κατενάτσιο στην Καισαριανή!