ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ: ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΑΘ.-ΚΟΜΠΡΑ

-‘Να ‘χαμε να λέγαμε, και να ‘χαμε να πούμε.. Το φούτσαλ είναι άθλημα για αρχόντους ..’ είπε κάποτε μια ψυχή

-ΚΑΤΩ ΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΟΥΤΣΑΛ….. απάντησε αυθόρμητα ο αδέσποτος που τύγχανε να υπάρχει στο χώρο.

Αδέσποτος Αθηνών.- Κόμπρα 5-3 (ημίχρονο 1-2)

Επιστροφή λοιπόν στα κλειστά για τους Αδέσποτους, οι οποίοι για τα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής θα αντιμετώπιζαν την Κόμπρα στο κλειστό του Βύρωνα.

Σύσσωμη η αποστολή ήταν συνεπής στο ραντεβού των 9.30 στο γήπεδο.

Αφού ντυθήκαμε και στολιστήκαμε, βγήκαμε για το καθιερωμένο ζέσταμα.

Στο τέρμα είχαμε την επιστροφή της Αγρινιώτικης Οπορτούνας (ή Πάμμμε Λλλίγο) και σε αποστολή κομμάντο ο Καβαλιέρος . Οι υπολοιποι που θα αγωνιζονταν ήταν:

ο Πονεμένος Μπεμπέτο, ο Urban Antifa (πρωην γελαστό τσιμέντο),ο Πράσινος Καπ-Νος, ο ‘Ξεχασμένος Εφηβος‘,  ο Καλοκαιρινός Καφές, η Δευτερη Διάσταση, ο Σουπερφουντς Βλάχος, οΧαλαρός Κοντράκιας και το Μελωδικό Καπέλο.

Το ματς ξεκινάει  και να μην τα ξαναλέμε τρώμε γκολ στο 2′. Έχουν μπει  οι περισσότεροι χαλαροί στο παιχνίδι, τραυματίζεται και ο Βλαχος και η ομάδα αποδιοργανώνεται λίγο.

Στη δυσκολη αυτή στιγμή, με το σκορ στο 0-1, ο Urban Antifa με προσωπικές ενέργειες και πολύ καλά μαρκαρίσματα δίνει ώθηση στην ομάδα.

Τα σκυλιά αρχίζουν να παίρνουν στροφες και με πίεση ψηλά, κάνουν τις πρώτες φάσεις τους.

Στο 16′ λοιπόν έχουμε την ισοφάριση. Ο Urban Antifa πασάρει προς τον Πρασινο ΚαπΝος , που με εξαιρετικό τσίμπημα βγάζει τετ α τετ το Μελωδικό Καπέλο και αυτός αφού αποφεύγει τον τερματοφύλακα σκοράρει στην ανυπεράσπιστη εστία.

Ο Αδέσποτος δέχεται πίεση από την Κομπρα, και το δευτερο τερμα εις βάρος του είναι γεγονός. Στο 19′ η ομάδα από το Βύρωνα κάνει το 1-2 και έτσι τελειώνει το ημίχρονο.

Στο ημίχρονο γίνεται η κλασική συνέλευση μεταξύ των παικτών και συζητιούνται τα αγωνιστικά λάθη που έγιναν.

Η ομάδα μπαίνει αποφασισμένη στο β’ ημίχρονο και πάει για ενα καλύτερο αποτέλεσμα.

Πίεση ψηλά από τα πρώτα λεπτά και επιβραβεύεται .

Ο Χαλαρός Κοντράκιας στο 27‘, κερδίζει πολύ εύκολα την κόντρα με προσωπικό αντίπαλο και με αριστοτεχνικό τελείωμα κάνει το 2-2.

Η κερκίδα εχει πάρει ‘φωτιά’ , τα συνθήματα συνεχίζονται με αμείωτη ένταση  και ο πάικτης-οπαδός ΚαπΝος για να τους ευχαρίστησει στο 28′, σκοράρει για το 3-2.

Ξέφρενοι πανυγηρισμοί , αλλά με δώδεκα λεπτά ακόμα, έχει πολύ δρόμο το παιχνίδι.

Οι παίκτες έχουν παρασυρθεί, δεν μαρκάρουν σωστά και η ισοφάριση είναι γεγονός μόλις το επόμενο λεπτό (29′).

3-3 λοιπόν και δέκα λεπτά γεματος χρόνος.

Οι φάσεις και στις δυο εστίες είναι πολλές, με τους τερματοφύλακες να γίνονται ηρωες μέχρι το 37′.

Στο επόμενο λεπτό, κλέψιμο του Urban Antifa στον χώρο του κέντρου, τροφοδοτεί σωστά τη Δεύτερη Διάσταση, που από πλάγια θέση, με δυνατό σουτ, κάνει το 4-3!

Με 40 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Κόμπρα παίζει με 5ο παίκτη.

Οι 5 που θα μείνουν να κρατήσουν το νικηφόρο απότελεσμα είναι οι: Αγρινιώτικη Οπορτούνα, Πονεμένος Μπεμπέτο, Urban Antifa , Ξεχασμένος Εφηβος και η Δεύτερη Διάσταση.

Η Κόμπρα κάνει δυο πολύ καλες φάσεις για το γκολ, αλλά μια φορά το δοκάρι και μία ο μουσάτος γκολκίπερ των Σκυλιών είπαν όχι στην ισοφάριση.

Με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Αδέσποτοι κλέβουν την μπαλα και ο Ξεχασμένος έφηβος    από μακριά σκοράρει σε κενή εστία για το πανυγηρικό 5-3.

Ακόμη μια νίκη για τα σκυλιά, συνοδευόμενη από πολύ καλή εμφάνιση.

Ετοιμαζόμαστε για το επόμενο ματς με αντίπαλο τον Πρωταθλητή Καλλιθέας στο κλειστό του Εσπέρου.

Υ.Γ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους φίλους και οπαδούς που ήρθαν και στηριξαν σε ένα ακόμη παιχνίδι.

Υ.Γ.(1) Περαστικά στον παίκτη των Σκυλιών Σουπερφουντς Βλάχο, που υπέστη τραυματισμό στον αστράγαλο.