ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ-Α.Ε. ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

Εν μέσω πολικού ψύχους , η ομάδα μας καλέστηκε να αγωνιστεί τη Κυριακή 8-1-2017 στη παγωμένη Καισαριανή και να αντιμετωπίσει το Καλαμάκι.

Τα ‘Σκυλιά’ κατά τη προσφιλή τους συνήθεια μπήκαν χαλαρά στο παιχνίδι.

Αποτέλεσμα ήταν μόλις στο 6′ , το Καλαμάκι  να προηγηθεί με τον πίβοτ ”Ντοστογιεφσκι”.

Η ομάδα δεν ξύπναγε με τίποτα , οπότε σε  πρωταγωνιστικό ρόλο αναγκάστηκε να μπει ένας μεχρι τώρα ‘αφανής ήρωας’ . Ο κοντράκιας του Αδέσποτου , ή αλλιώς  ‘Χαμένη μιλιά’ , βγήκε νικητής από δυο μονομαχίες και με ένα περίεργο πλασέ ισοφάρισε στο 11′.

Λιγο πριν το τελος του πρωτου ημιχρόνου, στο 18′ – σε διάστημα που η ομάδα είχε χαλαρώσει –  δέχθηκε ακόμα ενα τέρμα.

1-2 ημίχρονο λοιπόν. Με τους αδέσποτους να είναι επηρεασμένοι από το χθεσινό ξενύχτι.

Οι Καλαμακιώτες μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Απότελεσμα να σκοράρουν ακόμη ένα τέρμα στο 26′ .

Το ματς φαινόταν να χάνεται. Αλλά κάπου εκεί τα πρόσωπα πείσμωσαν και είπαν πρέπει να το γυρίσουμε. Πίεση ψηλά και ότι γίνει. Και έτσι έγινε. Ακολουθεί περιγραφή των τελευταίων 14 λεπτών.

27′ Λαθος πάσα του γκολκίπερ του Καλαμακίου, μακρινό σουτ από τη Δεύτερη Διάσταση και 2-3.

29′ Πολύ καλή ανάπτυξη από τα σκυλιά , και το Μελωδικό Καπέλο κερδίζει φαουλ. Με πολύ ωραία κομπίνα , η Δευτερη Διάσταση πασάρει στην Πονεμένη Μέση και αυτός με ασιστ βρίσκει το Μελωδικό καπέλο στο δεύτερο δοκάρι για την ισοφάριση.

30′ Προσωπική ενέργεια της Πονεμένης Μέσης που σκοράρει με τεχνικό σουτ . Το γκολ πανυγήρισε με Μπεμπετο style. 4-3

32′ Ο ‘Σκωνισμενος έφηβος’ πήρε το όπλο του . Το γκολ πανυγήρισε με τη γνωστή έκφραση ‘Τι γουστάρετε ρε μάγκες?” 5-3

33′ Δίλεπτο κρεσέντο από τον Αιώνιο έφηβο που έκανε τα τέρματα του δύο με ωραίο κουτουπιε. 6-3

34′ Κερδισμένο φάουλ για τα Σκυλιά . Με δέκα παίκτες το Καλαμακι. Εκτελεί ο Καβαλιέρος , που  δίνει ασίστ για αν σκοράρει η Δεύτερη Διάσταση. 7-3

37′ Πάλι η Πονεμένη Μέση με ωραίο σουτ σκοράρει για δεύτερη φορά. 8-3

Κάπου εκεί οι μηχανές έσβησαν και η ομάδα μας δέχθηκε δυο πολύ φθηνά γκολ.

Τελικό σκορ 8-5 , σε ένα μάτς που ο Αδέσποτος προσέφερε ένα δεκάλεπτο απίστευτης επιθετικής διαθεσης με πολύ καλά τελειωμένες φάσεις.