ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ Α’ ΦΑΣΗΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ”ΑΕ.ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ- ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΑΘ.”

ΑΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ -ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΑΘ . 0-3 (0-1 ΗΜΙΧΡΟΝΟ)

Από τη στιγμή που το ματς του κυπέλλου ορίστηκε τετάρτη και 6 η ώρα το απόγευμα, υπήρχε η βεβαιότητα ότι 1) θα κατεβουμε με αποστολή ανάγκης (κομάντο) και 2) ότι θα είχαμε ιστορίες να λέμε πάλι για το ματς.

Το ελαφρυ χαλάζι στις 3 το μεσημέρι  ήταν το πρωτο χτύπημα  μιας τελικά ευχάριστης μέρας για τον αδέσποτο.
Δεύτερο χτύπημα η ξαφνική αδιαθεσία του Ραντούλιτσα -κατά κόσμο και Αγρινιώτικη Οπορτούνα- που του παρουσιάστηκε κοιλόπονος 2 ωρες πριν το ματς.
Το ραντεβού λοιπόν για να ξεκινήσουμε για αργυρούπολη , είχε δοθεί παλι στο γνωστό σημείο της  κατεχάκη.
Με ”θεωρητική” ώρα αναχώρησης τις 4.30 και οδηγούς το Ατσάλινο τείχος , Δεύτερη Διάσταση και Χαμένη Μιλιά, αφού ήμασταν συνεπείς να φτάσουμε 5.30 πάλι καλά να λέμε.
Η Δεύτερη Διάσταση ανοιξε το τούρμπο και έφυγε μπροστά , οι αλλοι δυο πηγαιναν καροτσάκι μέχρι να φτάσουν στο γήπεδο.
Ο Πράσινος Καπ-ΝΟΣ μας ζάλισε, με το που φτάσαμε στο γήπεδο , για την ώρα προσέλευσης. Μάλλον δεν μπορούσε να διαχειριστεί ότι έφτασε για πρώτη φόρα  πρώτος στο γήπεδο.
Ντυθήκαμε, φτιαχτήκαμε. Πάμε να ξεκινήσουμε προθέρμανση λέμε.
Ηρωικοί οπαδοι-παικτες
( και βοηθοί στη προπόνηση του Αδέκαστου ) ήταν το Μελωδικό Καπελο και ο Φίδις Κολοβός .
Το δελτίο του Μελ. Καπελου είχε ξεχαστεί στα γραφεία της ομάδας, οπότε κοουτς μέσα στο γήπεδο δεν είχαμε.
Με ηρωικό ρόστερ τους :
Αδέκαστος, Ατσάλινο Τείχος , Superfoods Βλάχος , ΚαπαΜαρού , Λεταλέ (πρώην Χαλασμένη Πυξίδα) , Μ-πριο , Δεύτερη Διάσταση , Χαμένη Μιλιά, Σεβαστικό Ντράμερ , Πράσινος Καπ-νος,
η ομάδα κατέβηκε αποφασισμένη για τη πρόκριση.
 Η αδεσποτάρα παίζοντας όμορφα, εκμεταλλευόμενη τον χώρο που άφηνε ο αντίπαλος , και εφαρμόζοντας καμιά φορά κανά-δυο συστήματα , έδειξε διάθεση να πάρει τη νίκη απο την αρχή του ματς .
Πολλές φάσεις στα πρωτα 10 λεπτά   με τα Σκυλιά να μη μπορούν να βάλουν τη μπάλα στο πλεκτό.
Ευτυχώς στο 16′ σε ένα όμορφο 1-2 , ο Μ-πριο σκόραρε με διαγώνιο σουτ που πέρασε κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα.
Στο πρώτο μέρος, απειλήθηκε ουσιαστικά από ένα να μακρινό σουτ ένα λεπτό πριν τη διακοπή και όσες φορές πιέστηκε ψηλά είχε πάντα γρήγορες και σωστές αντιδράσεις. Λίγο βέβαια έλειψε να δεχθεί ένα τυχερό τέρμα όταν, από μια παράλληλη σέντρα-σουτ, η μπάλα άγγιξε τον Σεβαστικό Τυμπανιστή και, λόγω της ολισθηρότητας από τη βροχή, άλλαξε απότομα πορεία προς το τέρμα, πλην όμως, όσο τύχη είχαν οι αντίπαλοι, άλλη τόση είχαν και τα σκυλιά και μπάλα πέρασε παράλληλα από τη γραμμή της εστίας μας.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπήκε νωχελικά . Οι αντίπαλοι βρήκαν την ευκαιρία να ανέβουν και να απειλήσουν 2-3 φορές με αξιώσεις τη εστία του Αδέκαστου.
Το Μελωδικό Καπέλο που εκτελούσε χρέη χρονομέτρη-προπονητη για την ομάδα, σε μια στιγμή έντασης (κακής λειτουργίας της άμυνας)  πέταξε με μίσος το καπέλο.
Αφού διατήρησε το μηδέν στο παθητικό του , ο Αδέσποτος κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του με ένα γκολ δουλεμένο στη προπόνηση.
Στο 28′ η Δεύτερη Διάσταση με ωραία εκτέλεση και με τη μπάλα να κοντράρει στον αντίπαλο τερματοφύλακα , διαμόρφωσε το 0-2.
Στα υπολοιπα λεπτά μεχρι τη λήξη του ματς, το Καλαμάκι πίεσε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι με κύριους εκφραστές τον Ντοστογιέφσκι και τον Χίπστερ,  αλλά ο Αδέκαστος έλεγε συνέχεια όχι.
Στη τελευταία φάση του ματς , στο 40′, το Ατσάλινο Τειχος θα σκοράρει με όμορφο μακρινό σουτ .
Η ομάδα με σκορ 0-3 τελικό πέτυχε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει την Αναγέννηση Θρακομακεδόνων.
Μετά τη λήξη του ματς ,στα αποδυτήρια ακούστηκε το γνωστό σύνθημα για τον Λεταλε.
Λεταλέ , λεταλέ
τι και αν είσαι ντεφορμέ
μολις μπαίνεις με στο ματς
θα σε βλέπουμε Πελέ!  (ή κάπως έτσι)
Υ.Γ. Εκπληκτική διαχείριση του ματς από τα  αδεσποτικά σκυλιά.
Υ.Γ.(1) Ωραίοι τύποι οι καλαμακιώτες, τους περιμένουμε στο εντός ματς του δεύτερου γύρου.
Υ.Γ.(2) Πιο αργά ακολούθησε η καθιερωμένη μπυροκατάνυξη /ρακομελοκατάνυξη σε γνωστο καταγώγι των εξαρχείων