ΦΙΛΙΚΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ (ΑΓ.ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2016-2017)

Με δυο φιλικά προετοιμασίας ξεκίνησε η φετινή χρονιά .

Σάββατο 24/9

Το Σάββατο ο Αδέσποτος υποδέχθηκε τη Κόμπρα , η οποία υποβαβίστηκε τη περισινή χρονιά από την Α’. Το ματς διεξήχθη στη ιστορική έδρα της Καισαριανής.

Με προπονητικό δίδυμο τους Οσκαρ και  Ηλία, η ομάδα ήταν ετοιμη να αποκαλυφθεί στους λιγοστούς φιλάθλους που ήρθαν να παρακολουθήσουν το πρώτο φιλικό της χρονιάς.

Η ομάδα ξεκίνησε δυνατά και μετά από όμορφο σουτ του Kill Βill (μετά από κόρνερ) ,  άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα είχε σωστή αμυντική τοποθετηση σε όλο το πρωτο ημίχρονο και έκανε αρκετές φάσεις  στην αντίπαλη εστία.

Σε δυο ατομικά λάθη δέχτηκε δυο ”τυχερά” γκολ , με το σκορ να κλείνει με τη ΚΟΜΠΡΑ να προηγείται.

Στο δευτερο ημίχρονο η ομάδα ανέβασε ρυθμό και έκανε πολλές φάσεις στην αντίπαλη εστία . Πρωτο φιλικό όμως, η κουραση στα πόδια και στο πνευμα απότυπωθηκε από τρία ακόμη γκολ που δέχτηκε στο δευτερο ημίχρονο.

Ηττα με 5-1 . Κρατάμε τη κυκλοφορία της μπάλας και τις όχι βιαστικές επιθέσεις που πραγμτοποιούσαν τα ΣΚΥΛΙΑ σε όλο το ματς.

Καλή η παρουσία όλων των παικτών.

Κυριακή 26/9

Σε μια επανάληψη του τελευταίου ματς κατάταξης  ο Πρωταθλητής Καλλιθέας μας φιλοξένησε στον Ταύρο.

Η ομαδα επηρεασμένη από το χθεσινό ματς (κούραση)  ,  από τον ήλιο που έκαιγε επικίνδυνα  και από τη βραδυνή εξοδο , ήταν ερωτηματικό με τι διάθεση θα αγωνιζόταν.

Απέναντι της είχε μια όμαδα με πολύχρονη παρουσία στο φούτσαλ και μεγάλο αστέρι τον Σουλοβάρι (που μας  έκανε να τρέξουμε πολύ και περισυ).

Ο  Πρωταθλητής προηγήθηκε νωρις από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Σούλοvary .

Τα σκυλιά- εμφανώς κουρασμένα- παράτησαν για λίγο τις γωνίες και έπαιξαν μια πιο street προσέγγιση του futsal.

Δέχτηκαν και δευτερο τέρμα -παλι ο Σουλοβάρι- , αλλά αντέδρασαν γρήγορα. Μετά από γρήγορη εναλλαγή των Σκιάνης και Κωστα Γενιτσαρου , ο φέρελπις νεος παικτης μας Ορέστης μείωσε σε 2-1.

Το ημίχρονο έληξε. Οι παίκτες μας δέχτηκαν οδηγίες από τους 3 κόουτς και από τον λαλίστο Σκιάνη και μπήκαν δυνατά στο δευτερο ημίχρονο.

Η μπάλα πήγαινε -πάνω κάτω και σε μια πολύ καλή εναλλαγή της μπαλάς του Πρωταθλητή , η ομάδα της Καλλιθέας έκανε το 3-1.

Η απάντηση δόθηκε άμεσα και ύστερα από πίεση στους αμυντικούς, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Κώστα Γενίτσαρου που τροφοδότησε τον Σκιάνη για το 3-2.

Ο ρυθμος έπεσε και τα Σκυλιά δεχτηκαν ακόμη ένα γκολ μετά από στημένη φάση.

Τελικο σκορ 4-2 . Παμε γιά άλλα παιδιά ! Σημασία εχει να φχαριστιόμαστε το παιχνίδι.

Πολύ καλος ο Πανος -δικηγόρος -τερμας στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα των σκυλιών ! Καλή και η παρουσία όλων των υπόλοιπων παικτων.

Υ.Γ. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στις ‘μοσχομυριστές‘ σαλιάρες που έφερε ο Κογιοτ!